אם המידעון מוצג בצורה לא תקינה לחצו כאן
 31 במרץ 2016
מידעון עמותת סיכוי
Share
Tweet
Forward
שלום לתומכות ותומכי עמותת סיכוי

אחד מכל חמישה אזרחים ישראלים הוא ערבי, אך בפעמים המעטות שבהן מראיינים אותם בטלוויזיה או ברדיו הם בדרך כלל יופיעו בהקשר סטריאוטיפי מובהק, על פי רוב בהקשרים שליליים של סכסוך אלים, פשע והזנחה. היכן נמצאים כל הרופאים, המדענים, החוקרים, האמנים, אנשי ההייטק ושאר נציגיה המצליחים והמעניינים של הציבור הערבי? לא על מסך הטלוויזיה שלנו – ואת זה החלטנו לשנות.

לייצוג התקשורתי של המיעוט הערבי בישראל השלכות מרחיקות לכת על האופן בו הוא נתפס על ידי הציבור הישראלי הרחב ועל היחסים בין יהודים לערבים בכלל. במהלך ההסלמה של באוקטובר האחרון ראינו כיצד סיקור מגמתי ושלילי של הציבור הערבי זלג במהירות לרשתות החברתיות ולרחובות הערים המעורבות ויצר נזק של ממש. מסיבה זו החלטנו בעמותת סיכוי להרחיב את הפעילות שלנו ליצירת מרחב ציבורי משותף ושוויוני ליהודים ולערבים – גם דרך אמצעי התקשורת.

במשך תקופה ארוכה ניסינו להבין איך משנים את התמונה הזאת. הבנו שאם נתרכז רק בחשיפה של המומחים הערבים והחברה והתרבות הערבית העשירה בפני עורכי התכניות - לא נעמוד במשימה שלנו. בהמשך לעבודה המצוינת החשובה והמשמעותית שארגונים אחרים כמו אג'נדה, יוזמות קרן אברהם ואִעלם עשו וממשיכים לעשות בתחום, החלטנו להתמקד בחשיפת היקף ועומק תופעת הדרת הערבים בתקשורת. החלטנו לעצור את ההתעלמות ומשיכת הכתפיים ולהפוך אותה לסוגיה שכולם מדברים עליה, בדיוק כפי שקרה עם תופעת הדרת הנשים בתקשורת בשנים האחרונות.

לצורך כך השקנו בתחילת החודש את מדד הייצוג, מהלך ציבורי חסר תקדים במסגרתו אנו מפרסמים מדי שבוע נתונים מקיפים על שיעור השתתפותם של מרואיינים ערבים בכלי תקשורת ותוכניות אקטואליה מובילות, במסגרת שיתוף פעולה מוצלח עם אתר העין השביעית, קרן ברל כצנלסון וחברת המחקר יפעת. נתוני המדד מגלים מציאות בעייתית ביותר: רק כ-2% מהמרואיינים בתכניות החדשות והאקטואליה הם ערביםפי 8 פחות מחלקם באוכלוסייה! אך למרות המציאות הבעייתית, כבר עכשיו אנחנו זוכים לתגובות חיוביות רבות בכלי תקשורת שונים, ומספר מערכות אקטואליה אף התגייסו למהלך והצהירו כי שמו לעצמן למטרה לשפר את שיעור הערבים אצלם, ואנו מקווים כי רבים ילכו בעקבותיהן. לשמחתנו, גם בתקשורת הערבית המהלך הזה זכה להדים רבים.

בשבועות הקרובים, במקביל לחשיפת ממדי הבעיה, נספק גם את הפתרון. חברנו לארגון החברתי "אנו", ויחד עם אנשי התוכן והפיתוח שלהם נשיק בקרוב מאגר מומחים מושקע ומתקדם שיציג בפני אנשי התקשורת בישראל את המגוון והעושר הקיים בקהילת המומחים והמומחיות הערבים כאן. מאגר זה יוכיח שכמעט בכל תחום ניתן להזמין מרואיינים ערבים – זה רק עניין של כוונה ורצון. במסגרת המהלך הזה התחלנו כבר בפרסום מדור שבועי באתר העין השביעית, במסגרתו אנחנו מציגים בכל שבוע מומחה או מומחית בתחום אחר, מאלה שבדרך כלל לא מגיעים לכלי התקשורת הנפוצים.

אנחנו מאמינים שגם בעולם התקשורת, כמו בתחומים רבים אחרים, לפעולה אזרחית יש את היכולת להשפיע, לשנות ולבנות שוויון בין יהודים וערבים, ושהצלחות משמעותיות בשינוי השיח הציבורי לא יאחרו לבוא. אנחנו מזמינים אתכם ואתכן להיכנס לעמוד הפייסבוק שלנו, לשתף את הפרסומים של מדד הייצוג ולקחת חלק ביצירת השינוי הזה.
 
עידן רינג, מנהל הפעילות הציבורית ורכז פרויקט הייצוג התקשורתי
אמג'ד שביטה, רכז התקשורת בערבית
עמותת סיכוי
לכבוד יום האישה הבינלאומי, חברות צוות סיכוי כותבות על הנשים שהעניקו להן השראה להיאבק למען שוויון.
להמשך קריאה...
פורום התיירות הערבית-יהודית "דרכים שלובות" מגיש לכם בכל שבוע הצעות חדשות לבילוי סופ"ש בישובים יהודים וערבים - מסע מרתק בין נופים תרבויות ואנשים. הצטרפו לעמוד הפייסבוק של דרכים שלובות כדי להתעדכן בכל ההצעות
צוות מחלקת מדיניות שויוונית בסיכוי יצא לסיור עם ח"כ דב חנין, יו"ר ועדת המשנה של הכנסת לתחבורה ציבורית, בערים סח'נין, עראבה וטמרה. להמשך קריאה...
אמג'ד שביטה, רכז התקשורת הערבית בעמותת סיכוי, התארח בתכנית לונדון את קירשנבאום והסביר על מדד הייצוג, ומה צריכות לעשות תכניות האקטואליה כדי להגיע לייצוג הולם של מרואיינים ערבים. לצפיה >>
סיכוי בפסטיבל סולדיריות - קולנוע לזכויות אדם
עמותת סיכוי משתתפת השנה בפסטיבל סולידריות - קולנוע לזכויות אדם, שיתקיים בסינמטק תל אביב.
הצטרפו אלינו להקרנת הסרט "רושמיה" ביום ב' ה-18 באפריל. לתכניה המלאה: solidarityfest.org/events-h.html
קיבלת הודעה זו מכיוון שנרשמת לקבלת מידע מעמותת סיכוי

כתובתנו
סיכוי
בן גוריון 57
חיפה 31996
Israel

Add us to your address book


לעדכן את הגדרות המנוי או להסרה מרשימת התפוצה