אם המידעון מוצג בצורה לא תקינה לחצו כאן
6 בנובמבר 2016
מידעון עמותת סיכוי
Share
Tweet
Forward
שלום לתומכי ותומכות עמותת סיכוי,

בחודש שעבר זכינו להשתתף בוועידת הדיור והפיתוח העירוני של האו"ם Habitat III שהתקיימה באקוודור, הכנס העולמי החשוב ביותר בתחום המדיניות העירונית, אשר מתקיים רק פעם ב-20 שנה. זו היתה הזדמנות נדירה עבורנו ללמוד מהניסיון ומהכלים החדשים להתמודדות עם אתגרי העירוניות בכל העולם. הוועידה היא לא רק במה לדיונים מעניינים: ממנה יצאה האג'דנה העולמית החדשה לעירוניות וקיימות ל-20 השנים הבאות, שתשפיע כמובן גם עלינו.
 
המבט השונה מהצד השני של הכדור, מציע לכולנו פרספקטיבה אחרת על שאלות בוערות של תכנון ועירוניות כאן בישובים הערבים בישראל. בזמן שהממשלה אצלנו מדברת במושגים של "חוק וסדר" על "בניה לא חוקית", בכפרים הבלתי מוכרים בנגב ובישובים הערבים בכלל, במבט עולמי התמונה נראית אחרת לגמרי. בכל העולם המתפתח מתמודדים היום עם תופעה רחבה של מה שנקרא "התיישבות לא פורמלית". אזורים עירוניים שקמים בלי תשתיות ובלי תכנון מוקדם. למה זה קורה? כי אנשים צריכים מקום לגור בו, וכשהמדינה והמוסדות לא נותנים מענה תכנוני, הבתים נבנים בלי רישיון, ובלי תשתיות. נשמע מוכר?

הדיונים בקיטו התמקדו בזכות לדיור, ובזכות לחיים עירוניים ברי קיימא:  איך יוצרים את התשתיות המתאימות, גם למקומות שנבנו באופן לא פורמלי, כדי שיצליחו לספק איכות חיים ראויה לכל אחד ואחת, ואיך במקביל מגינים על הסביבה למען הדורות הבאים. קו המחשבה הזה, שהוא כל-כך שונה מהגישה של הממשלה, הוא בדיוק מה שעומד בבסיס העשייה שלנו בתחום הדיור והתכנון, ובפרויקט המשותף שלנו עם המועצה לכפרים בלתי מוכרים בנגב,  שמתמקדים בפיתוח תשתיות חינוך, רווחה ותחבורה ציבורית כזכות בסיסית של התושבים.

אגב, שר הבינוי והשיכון, המנכ"ל ונציגים מהמשרד הגיעו לקיטו במקביל אלינו, במשלחת רשמית של הממשלה, ואם תחפשו משהו מכל הדברים האלה בחומרים שהם פרסמו לקראת הכנס – פשוט לא תמצאו. הבעיות של החברה הערבית, שהן הבעיות הכי דחופות ומורכבות בתחום הדיור בישראל, פשוט לא מספיק על סדר היום שלהם. הגיע הזמן שבממשלה יקשיבו ל"רוח קיטו" ויבינו שאחרי עשרות שנים של הזנחה הגיע הזמן להשקעה מסיבית בתכנון ובמשאבים בישובים הערבים, בשיתוף עם ההנהגה הערבית, כדי להבטיח לכולנו את הזכות לדיור ולחיים עירוניים ראויים. אנחנו לא נוותר עד שזה יקרה.

עבד כנאענה ושירלי רקח
מנהלים שותפים, המחלקה למדיניות שוויונית בעמותת סיכוי
שמרו את התאריך: סיכוי בוועידה הכלכלית של החברה הערבית
עוד עדכונים מפעילות עמותת סיכוי החודש
מקומם: דווקא משרד האוצר, שפרסם בעצמו דו"ח על עומק האפליה התקציבית כלפי האזרחים הערבים כולל כלפי הרשויות הערביות, לא מסכים להגדיל את מענקי האיזון לרשויות המקומיות הערביות. במאמר ב-TheMarker קוראים ראונק נאטור ורון גרליץ, מנכ"לים שותפים של עמותת סיכוי, למשרד האוצר לתת לרשויות הערביות אוויר לנשימה, ולהגדיל באופן משמעותי את מענקי האיזון. לקריאה >>
ב-19 באוקטובר קיימנו מסיבת עיתונאים חגיגית בנצרת בכדי להשיק את הגירסה הערבית של מחקר ״מחיר ההדרה״, שמנתח את ההדרה וההטיה השלילית בסיקור האזרחים הערבים בישראל, בתקופת ההסלמה באוקטובר 2015. במסיבת העיתונאים לקחו חלק יחד איתנו ח״כ אחמד טיבי, חוקר התקשורת דר׳ ח׳ליל רינאוי, כתב ערוץ 10, סאמי עבד אלחמיד, וראונק נאטור. להמשך קריאה >>