אם המידעון מוצג בצורה לא תקינה לחצו כאן
29 בספטמבר 2016
מידעון עמותת סיכוי
Share
Tweet
Forward
שלום לתומכי ותומכות עמותת סיכוי,

בשנה האחרונה אנחנו עוקבים מקרוב אחר הייצוג של האזרחים הערבים בתקשורת העברית. נושא הייצוג בתקשורת חשוב כל-כך, כי לאמצעי התקשורת יש השפעה אדירה על הדרך שבה אנחנו רואים זה את זה, וההשפעה הזאת מעצבת במידה רבה את מערכת היחסים המורכבת ממילא בין אזרחים יהודים וערבים. עמותת סיכוי מפרסמת הבוקר מחקר חדש ופורץ דרך: "מחיר ההדרה", הבוחן את התנהלות כלי התקשורת המרכזיים בסיקור האזרחים הערבים בתקופת גל ההסלמה הפוליטית והבטחונית של אוקטובר 2015. דווקא בתקופה של מתח יוצא דופן ביחסי יהודים-ערבים, לתקשורת יש השפעה עצומה, וגם אחריות גדולה במיוחד, לשמור על מרקם היחסים העדין בין יהודים וערבים, ומהמחקר עולה בבירור שהתקשורת הישראלית נכשלה בתפקיד זה בימי ההסלמה.

מחקר זה הוא חלק ממהלך כולל שסיכוי מובילה בשנה האחרונה במטרה לחולל שינוי עומק בייצוג ובסיקור של האזרחים הערבים בתקשורת העברית. אמנחנו מקווים שתוצאות המחקר יניעו את מקבלי ההחלטות באמצעי התקשורת לקחת את הצעדים הדרושים לייצוג הולם של החברה הערבית בתקשורת.
 


 
לצפיה באינפוגרפיקה הקליקו כאן

המחקר, שבוצע באמצעות האנליסטים של חברת יפעת חקר מדיה, חושף כי ב-69% מכלל החשיפה התקשורתית של האזרחים הערבים כלל לא היו מרואיינים או דוברים ערבים. נתון זה מתחבר היטב עם ניתוח הנימה ואופן הסיקור של האזרחים הערבים – 49% מהחשיפה של האזרחים הערבים היתה שלילית במובהק, ורק 24% מהחשיפה היתה חיובית. מדובר בדפוס סיקור שלילי במיוחד, גם בהשוואה לקבוצות אחרות בחברה הישראלית שזוכות לביקורת רבה בתקשורת.

לקריאת המחקר המלא
לקריאת הדיווח המלא באתר העין השביעית

הקשר המובהק והברור בין הדרת הערבים מהסיקור לבין מידת השליליות שלו מתגלה בצורה חריפה כאשר בוחנים את נימת הסיקור שכלל מרואיינים ערבים לעומת נימת הסיקור ללא מרואיינים ערבים. 64% מהאייטמים שלא כללו אף דובר ערבי היו שליליים לעומת 30% בלבד מהאייטמים עם מרואיינים ערבים. בהתאם, הסיקור החיובי גבר משמעותית כשאר הוא כולל מרואיין ערבי - 35% מהסיקור עם מרואיינים ערבים הוא חיובי לעומת 15% בלבד מהסיקור ללא מרואיינים ערבים.
 
ממצאי המחקר שפרסמנו היום מוכיחים כי כלי התקשורת הנהיגו סיקור מוטה שלא התבסס על תיווך ישיר של האזרחים הערבים. לצערנו דווקא בתקופה של הסלמה ורגישות רבה התקשורת לא הצליחה לשקף בצורה הוגנת ואמיתית את מגוון הדעות והעמדות בחברה, וראוי שהדבר יילקח בחשבון על ידי קובעי המדיניות בכלי התקשורת בסיטואציות דומות, שלצערנו עלולות להתרחש בעתיד שוב.

עידן רינג,
מנהל הפעילות הציבורית ופרויקט ייצוג ערבים בתקשורת,
עמותת סיכוי
עוד עדכונים מפעילות עמותת סיכוי החודש
החודש נוספו לא פחות מ-35 קווי אוטובוס חדשים לישובים הערבים. במציאות שבה בעשרות ישובים ערבים אין אפילו קו אוטובוס אחד שעובר בתוך הישוב, זה שינוי חשוב ומשמעותי בחיי היומיום של מאות אלפי אזרחים. להמשך קריאה >>
זה אולי נראה כמו עניין טכני, אבל ככה יוצרים מרחב משותף ליהודים וערבים, בצעד אחד פשוט. במשך שנים השילוט בכל תחנות האוטובוס ובכל האוטובוסים היה רק בעברית. עמותת סיכוי היתה בין הראשונים שיצאו ודרשו להפסיק את ההדרה של השפה הערבית בתחבורה הציבורית. אחרי שנים של לחץ ושכנוע מול חברות התחבורה הציבורית, השילוט בעברית ובערבית מגיע לפריסה ארצית. להמשך קריאה >>
מתי בדקתם בפעם האחרונה מה מסתתר בספרי הלימוד של הילדים שלנו? אנחנו, ששולחים אותם בכל בוקר למערכת החינוך שצריכה ללמד אותם על החברה שלתוכה הם גדלים, חייבים להתחיל לקחת אחריות ביחד על המסרים שעוברים אליהם מספרי הלימוד. אנחנו מזמינים אתכם לפתוח הערב את ספרי הלימוד בשעת הכנת השיעורים, ולשאול ביחד איתנו את השאלות החשובות להמשך קריאה >>
לכבוד ראש השנה העברי וראש השנה המוסלמי, שחלים השנה ממש באותו היום, עמותת סיכוי מאחלת לכולנו שנה של שוויון, שותפות ושלום. שנה טובה ומתוקה.