אם המידעון מוצג בצורה לא תקינה לחצו כאן
3 במאי 2016
מידעון עמותת סיכוי
Share
Tweet
Forward
שלום לתומכי ותומכות עמותת סיכוי

בחודשים האחרונים יצאנו לדרך חדשה ומאתגרת, אל תחום שלא פעלנו בו קודם לכן - המאבק לזכויות האזרחים הערבים-הבדואים בנגב, הקבוצה המוחלשת ביותר בישראל.

מתוך כ-230 אלף אזרחים ערבים-בדואים שחיים בנגב כמחצית גרים בישובים לא מוכרים ובישובים שזכו להכרה אבל רובם עדיין לא חוברו לתשתיות. הנגישות שלהם לחינוך, לבריאות ולהשכלה, וכמובן גם לתעסוקה – נמוכה ביותר. המציאות הזאת היא לא גזירת גורל אלא תוצר של מדיניות, ואנחנו יודעים שבאמצעות מדיניות נכונה אפשר לתקן גם נזק של עשרות שנות אפליה. זו הסיבה שאנחנו יוצאים לדרך עם פרויקט משותף ביחד עם המועצה לכפרים בלתי מוכרים בנגב ובתמיכת האיחוד האירופי כדי לקדם מדיניות שוויונית בשני נושאים מרכזיים שבהם אפשר, גם במצב הפוליטי הנוכחי, להוביל שינוי מדיניות ביחס לאזרחים הבדואים בכפרים המוכרים והבלתי מוכרים: חינוך ותחבורה ציבורית.

למרות שהחוק מחייב את הממשלה לדאוג לחינוך לכל ילד, כולל הילדים בכפרים הלא מוכרים, ל-5,200 ילדים עדיין אין גני ילדים ללכת אליהם. הסיבה: המדינה מגבילה בקריטריונים לא-מוצדקים את הקמת גני הילדים החדשים. אנחנו הצבנו כמטרה את הסרת הקריטריונים המוטעים האלה. בנוסף, תלמידים רבים נושרים פשוט בגלל הקושי להגיע בכל בוקר לבית הספר. בישובים שבהם אין בתי ספר בכלל אחוזי הנשירה גבוהים במיוחד. אנחנו נפעל כדי שיוקמו בתי הספר החסרים היכן שאפשר, ובמקומות אחרים נקדם שיפור בשירות ההסעות לתלמידים.

הקושי להגיע ממקום למקום משפיע הרבה מעבר לבתי הספר: מכיוון שברוב הכפרים אין בכלל אוטובוסים ציבוריים שנכנסים לתוך הישוב, הרבה תושבים מוותרים על נסיעות הכרחיות ללימודים, לעבודה, ואפילו לקבלת שירותים רפואיים. את זה חייבים לשנות. החלטת הממשלה מדצמבר קבעה ש-40% מהסובסידיה החדשה לתחבורה ציבורית תושקע בישובים הערבים, וזו הזדמנות מצוינת לשינוי. ביחד עם התושבים נתכנן פתרונות תחבורה ציבורית שמתאימים למה שהם צריכים ביום יום, ואת התכנון המשותף נקדם מול משרד התחבורה, עד שכל התושבים יזכו לחופש תנועה כמו כל אזרח אחר.

המציאות החברתית הקשה בישובים הבדואים פוגעת בעיקר בתושבים עצמם אך לא רק בהם, אלא ביכולת של כל האזרחים בנגב, יהודים וערבים, לקיים בינהם מערכת יחסים שמבוססת על שוויון. כל עוד נמשכת האפליה כולנו נפגעים, ואת המדיניות הזאת חייבים לשנות, למען כולנו.

עופר דגן, רכז פרויקט הנגב,
שירלי רקח ועבד כנאענה, מנהלים שותפים של המחלקה למדיניות שוויונית
עמותת סיכוי
אנחנו רוצים לשתף אתכם בסיפור על מאבק לתקצוב שוויוני שהצליח - ויש לו השפעה גדולה על הזכות של נשים ערביות להצטרף למעגל העבודה ועל הזכות של הילדים הערבים לחינוך איכותי.
להמשך קריאה >>
כשאזרח דובר ערבית נכנס לאתר משרד התחבורה הוא לא ימצא שם מידע מפורט ועדכני לגבי קווי האוטובוס שהוא צריך לקחת כדי להגיע ממקום למקום, בטח שלא לוחות זמנים - פשוט כי כל המידע זמין רק בעברית ובאנגלית.
להאזנה לתוכנית >>
הפעילות שלנו לקידום תקשורת שוויונית והוגנת הניבה תוצאות מרשימות ומעוררות אופטימיות: מספר המרואיינים המומחים הערבים שהשתתפו בתכניות השונות קפץ כמעט פי 2 בחודש אחד.
להמשך קריאה >>
ידעתם שאפילו תחזית מזג האוויר שבה אנחנו צופים לא שוויונית? קצת לפני חג הפסח נפגשו הצוות המקצועי של סיכוי ומנכ"ל קו משווה עם ראש השירות המטאורולוגי כדי לחשוב ביחד על הדרכים שבהן השירות יכול לקדם שוויון בין יהודים וערבים. להמשך קריאה >>