Copy
Podívejte se na tento email ve svém prohlížeči
Hezký podzimní den,

zdravíme vás s ochutnávkou našeho prvního ViaCafé! Co je ViaCafé? Čtení ke kávě, čtení krátké a intenzivní, protože doba přeje kávám malým a silným, kterým se kdysi v historii říkalo piccolo.

Od nynějška v mailu nenajdete jen běžný zpravodaj s informacemi z naší nadace, ale také se zajímavostmi v tématech, kterými se zabýváme - a kterým říkáme Umění žít spolu a Umění darovat. Jak lidé společně probouzejí místa, kde žijí? Proč má darování druhým smysl?

ViaCafé bude mít vždy tři sekce: Co nás zaujalo je o zajímavém trendu či události. Část Jak pomáháme je o projektech, které podporujeme. A sekce Granty a uzávěrky je pro ty z vás, kteří se chtějí pustit do vlastního projektu.

Co nás zaujalo: Filantropie se šíří Českem


V sobotu v 18.15 si pusťte ČT2. Poběží tam první díl dokumentárního cyklu Filantrop režisérky Jany Počtové, na kterém jsme se také trochu podíleli. Představuje 13 českých osobností, které pomáhají druhým.

Je to další střípek, který pomáhá šíření filantropie v Česku. Pokud vám připadá, že se v poslední době o filantropii více mluví, není to zdání. Podívali jsme se do dat a zjistili například to, že pojem "Filantropie" se letos v médiích objevuje o čtvrtinu častěji než loni. Také z aktuálních dat o dárcovství v Česku vyplývá, že filantropů v Česku dlouhodobě přibývá.

Také loňský průzkum, který pro nás udělal STEM, potvrzuje, že se pojem filantropie dobře zabydlel a vracíme se do prvorepublikových časů. 

Snad k tomu přispěje i pár dalších událostí následujících měsíců. Letos se Česko připojí k mezinárodnímu dni dárcovství GivingTuesday, který je 29. listopadu.

Jsme na dobré cestě. Tak snad se nám ten pojem Filantropie nevyprázdní :)
 

Jak pomáháme: Šíříme umění darovat

 
Nepomáháme jen granty. Zůstaňme ještě chvíli u filantropie. Jedním z poslání naší nadace je šířit v Česku umění darovat. O to se snažíme mimo jiné Cenou Via Bona, kterou jsme právě udělili. Díky zájmu novinářů si můžete pročíst a shlédnout například:
- příběh Asafa Auerbacha, kterého zachránil Sir Winton, a který dnes sám pomáhá dětem
- příběh Zdeňky Mocňákové, která navzdory vlastnímu postižení založila službu Senior Taxi
- anebo článek o Milanu Dzuriakovi, který se vydává na Cesty proti bolesti, aby plnil sny nemocným dětem.
Podpořili jsme proměny veřejných prostranství. V programu Místo, kde žijeme jsme podpořili pět projektů v českých vsích, kde se lidé svépomocí rozhodli zkrášlit návsi a veřejná prostranství. V těchto dnech projekty končí. Jak taková proměna vypadá, si můžete přečíst v článcích na našem ViaBlogu:
- Markoušovice na Trutnovsku: Tady to žije. Místo, kde si lidé vytvořili náves podle svého 
-
Bečice na Táborsku:Co se stane, když lidé na vsi vezmou věci do svých rukou
Líbí se vám, co děláme a koho podporujeme?
Darujte Nadaci Via

Granty, semináře, uzávěrky, informace


A na závěr přehled praktických aktuálních informací.
  • Fond manželů Horových Posláním fondu je podpora dětí na Zakarpatské Ukrajině, především prostřednictvím vzdělávání. Můžete žádat o grant až 80 000 korun. Uzávěrka žádostí je 16. listopadu.
  • Rychlé granty. Program pro ty, kterým vadí nefunkční samospráva a chrání veřejný zájem. Žádat můžete až o 30 tisíc korun. Uzávěrka žádostí je každý první čtvrtek v měsíci, v listopadu tedy dnes, 3.11.! 
  • Klub aktivistů a aktivistek je pravidelné setkání lidí, kteří chtějí změnit své okolí. Tentokrát se koná 14. listopadu a tématem je "Jak vyhledávat informace k odhalování korupce".
  • 16. 11. vyhlásíme nový program Živá komunita. Chcete rozhýbat své okolí? Přihlaste se na konzultační workshop, který se koná 30. 11. od 16 hodin v pražském Café Lajka. Odkaz na přihlašovací formulář najdete na stránkách programu.
  • Čtěte Umění darovat on-line. Na webových stránkách časopisu si můžete přečíst třeba rozhovor s hudebníkem a výtvarníkem Jaromírem 99 nebo rozhovor s Pastou Onerem, kteří patří k dárcům do naší Dobročinné aukce, která se koná 28. listopadu.
Jak se vám líbí ViaCafé? Jak jej můžeme vylepšit? Napište nám!
Hezký listopad u hrnků pořádného turka přeje,
Zdeněk Mihalco, Nadace Via
Copyright © 2016 Nadace Via, Všechna práva vyhrazena.
 

Chcete změnit zasílání novinek z Nadace Via?
Zde můžete odběr novinek z Nadace Via odhlásit

Email Marketing Powered by MailChimp